Užuolaidų atsiradimo istorija

Užuolaidos šiandien mums atrodo tokia įprasta buities detalė, jog net nesusimąstome, kaipgi žmogus jas sugalvojo, kokį ilgą raidos kelią jos praėjo, kol įgijo dabartinę puošnią ir dailią išvaizdą. Pirmąjį užuolaidų prototipą būtume galėję sutikti dar gilioje senovėje, vos žmogui pradėjus naudoti ugnį. Užuolaidų paskirtį tuomet atlikdavo žvėrių kailis, kabinamas žmonių gyvenamame urve ant angos. Ar šio kailio paskirtis buvo sulaikyti šilumą, ar šviesą – galime tik paspėlioti, tačiau neabejotina, jog užuolaidos laikui bėgant pakito ir įgijo daugiau paskirčių – šiandien užuolaidas naudojame ir savo privatumui apsaugoti.

Išdirbtus žvėrių kailius kaip langų uždangalą žmonės naudojo ir vėlesniais laikais, ypač tai populiaru buvo Šiaurės Amerikoje, kur dėl atitinkamų klimato sąlygų be tokių užuolaidų išsiversti būtų buvę tiesiog neįmanoma.

Užuolaidos sparčiai populiarėjo pirmiausiai dėl savo funkcionalumo – jos sulaikydavo šilumą ir apsaugodavo nuo kaitrių saulės spindulių, taip pat jų dėka į patalpą priskrisdavo mažiau vabzdžių. Vėlesniais laikais užuolaidos sparčiai išpopuliarėjo ir didžiojoje Europos dalyje.

Viduramžiais, klestint amatininkų dirbtuvėms ir cechams, užuolaidos buvo pradėtos gaminti masiškai. Būtent viduramžiais užuolaidos įgijo dabartinę dekoratyvinę funkciją – puošti langus. Užuolaidos buvo mezgamos ir neriamos, siuvamos iš įvairiausių audinių. Laikui bėgant šis langų puošybos elementas tapo prabangos preke – audiniai buvo tokie brangūs, kad tik aukštesniųjų klasių atstovai išgalėdavo savo langus papuošti užuolaidomis, o kuo aukštesnis buvo žmogaus socialinis statusas, tuo prabangesnės užuolaidos kabėjo jo namuose. Vėliau, prasidėjus pramonės perversmui ir besivystant tekstilės gamybai, audiniai atpigo ir užuolaidos tapo prieinamos daugeliui.

Šiandien senoviniai užuolaidų pavyzdžiai randami etnografiniuose muziejuose. Žinoma, daugelis šių pavyzdžių nėra autentiški, o tik atkurti remiantis to laikmečio kronikomis, iliustracijomis ar kitais istoriniais šaltiniais. Tačiau tai tikrai netrukdo pasigrožėti užuolaidomis kaip tikrais žmogaus išmonės kūriniais.

Reklama
Explore posts in the same categories: užuolaidos

Žymos: ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: